AGÜ ÖĞRENCİLERİNE TEKNOFEST’TE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
tekden site sağı sünnet
Haber
20 Ekim 2023 - Cuma 21:41 Bu haber 1005 kez okundu
 
AGÜ ÖĞRENCİLERİNE TEKNOFEST’TE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
Öğrenciler, kültürel varlıkları sanal ortama taşıdıkları “Bellek” adlı proje ile birinci oldu
TEKNOLOJİ Haberi
AGÜ ÖĞRENCİLERİNE TEKNOFEST’TE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Meta Kulübü öğrencileri, kültürel varlıkları sanal gerçeklik ortamına taşıdıkları “Bellek” adlı proje ile TEKNOFEST’te turizm kategorisinde birinciliği elde etti.

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST 2023 İzmir Çiğli Havalimanı'nda yapıldı. Daha önce Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru'nu modelleyerek 19 Mayıs 2023'te ziyaretçilerin sanal olarak deneyimlemelerini sağlayan AGÜ META Kulübü öğrencileri, "Roma Evi" tasarımları ile TEKNOFEST’e müracaat etti.

Öğrenciler, "Crearchio" adındaki takımlarıyla “Bellek” adını verdikleri bu projeleri ile turizm kategorisinde önce finale kalma başarısını gösterdi, sonra ise birincilik ödülünü kazandı.

Meta Kulübü öğrencileri Melike Şeyma Tuna, Yunus Yıldız, Şükrü Durak, Ozan Fatih Emül, Süleyman Poyraz, Batuhan Karamemiş, Onur Erçetin, Zeliha Ayşe Altınkaya ve Semih Kaya'dan oluşuyor. Fotogrametri yöntemini kullanarak 3D modelleme yapan ekip; bu yöntemle dünyada kaybolan veya kaybolmaya yüz tutmuş bazı kültürel varlıkları sanal ortama taşırken, aynı zamanda tasarımları da sanal gerçeklik ortamında deneyime sunan çalışmalarda bulunuyor.

AGÜ META Kulübü öğrencileri, projelerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak için yeni iş birlikleri arayışlarına devam ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AGÜ, ÖĞRENCİLERİNE, TEKNOFEST’TE, BİRİNCİLİK, ÖDÜLÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı