Yağmur hasadı ile geri kazanım sağlıyoruz
tekden site sağı sünnet
Haber
17 Kasım 2023 - Cuma 12:01 Bu haber 399 kez okundu
 
Yağmur hasadı ile geri kazanım sağlıyoruz
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ Genel Müdürlüğü’nün yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla çökertme baca yaparak, yağmur ve kar gibi su kaynaklarını değerlendirdiğini kaydetti.
GÜNDEM Haberi
Yağmur hasadı ile geri kazanım sağlıyoruz

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı çalışmalarla suyun doğru kullanılması, tasarruf tedbirleri gibi konularda önemli çalışmalara imza atarken bunlardan bir tanesi de yağmur ve kar sularının değerlendirilmesi uygulaması olan ‘yağmur hasadı’ oldu.

Bu kapsamda 2023 yılında geride kalan 10 ayda 190 adet çökertme baca yapılarak yağmur ve kar sularının yer altına yönlendirilmesi yapıldı.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kent genelinde muhtelif bölgelerde gerçekleştirilen proje sayesinde geri dönüşüm anlamında önemli bir kazanım sağladıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

“Yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla KASKİ’miz tarafından çökertme baca uygulaması çölleşme ve kuraklıkla mücadele yöntemlerinden birisi olarak kullanılıyor. ‘Yağmur hasadı’ olarak da bilinen yöntem ile yılın ilk yarısında şehrin muhtelif yerlerinde toplam 190 adet çökertme baca yapılarak yağmur sularının yer altına yönlendirilmesi sağlandı. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 230’a çıkarmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yağmur, hasadı, ile, geri, kazanım, sağlıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı